ПОЗДРАВИТЕЛЕН
АДРЕС

ПО СЛУЧАЙ 24 МАЙ – ДЕНЯ НА СВЕТИТЕ БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ,
НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА, ПРОСВЕТА И КУЛТУРА
И НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ

УВАЖАЕМИ УЧИТЕЛИ, ДИРЕКТОРИ, ДЕЙЦИ НА КУЛТУРАТА,

СКЪПИ УЧЕНИЦИ И ЖИТЕЛИ НА ОБЩИНАТА,

 

24 май е денят, в който България говори със самочувствието на народ, оставил духовна следа във времето. Ден, в който си припомняме, че сме народ със своя писменост, със своя култура и със своя духовна мисия.

Малко народи в света могат да кажат:

„Ние дадохме азбука на милиони хора.“

България може.

Делото на светите братя Кирил и Методий, съхранено и развито от техните ученици и от българската държава, превърна България в духовен център на славянския свят. Именно тук кирилицата намира своя дом, своята закрила и своя път към вековете. Днес тя е една от официалните азбуки на Европа и горд символ на българската идентичност.

Кирилицата е нашата писменост.
Тя е нашата памет.
Тя е нашата принадлежност.
Тя е България.

Нека не допускаме езикът ни да бъде опростачаван, обезличаван и подменян.

Четете книги.
Пазете думите.
Уважавайте знанието.
Защото без слово няма памет, а без памет няма бъдеще.

Поклон пред всички учители, просветители, творци и будители – съвременните пазители на българския дух. Вашата мисия е свята, защото чрез знанието и културата изграждате бъдещето на България.

Скъпи ученици,
носете кирилицата с гордост. Пишете, четете, мечтайте и вярвайте в силата на знанието. Бъдете достойни наследници на народ, който е дал светлина чрез словото.

Честит 24 май!

Да пребъде българската азбука!
Да пребъде българското слово!
Да пребъде България!

С уважение,
Диана Овчарова

Кмет на Община Ивайловград