Няма случаи на чума по дребните преживни животни у нас, предприетите мерки са превантивни
На заседание на общинската епизоотична комисия в Ивайловград на 09.08.2024 г., бяха представени мерките, въведени от Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/, във връзка с ръста на случаите на чума при дребните преживни животни в Гърция и Румъния.
Няма случаи на чума по дребните преживни животни у нас, мерките са превантивни, с цел предотвратяване на разпространението на болестта на наша територия. Анализирана беше актуалната епизоотична обстановка и подчертана необходимостта, кметовете на населени места да информират собствениците на животновъдни ферми за нововъведените мерки.
Временно са забранени пазарите за дребни преживни животни. Животните могат да се транспортират, но само ако са от регистрирани животновъдни обекти, с транспортни средства, които са с лиценз за превоз на дребни преживни животни. Фирмата, която осъществява превоза също трябва да притежава разрешително за превоз на животни, а водачът, който управлява превозното средство – да притежава удостоверение за превоз на животни.
Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля. Чумата по дребните преживни животни не е опасна за хората, но е изключително заразна за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. За предпазване от заразяване едно от най-важните изисквания е да не се купуват животни без изяснен произход. При дребните преживни животни болестта се проявява с треска, депресия, секрети от очите, носа и устата и др.
МЕРКИ НА ЕПИЗООТИЧНА КОМИСИЯ ИВАЙЛОВГРАД ЗА БОРБА С БОЛЕСТТА ЧУМА ПО ДРЕБНИТЕ ПРЕЖИВНИ ЖИВОТНИ:
- Провеждане на информационна кампания във всички селища на общината във връзка със риска от заболяванета, начините на разпространение, мерките за биосигурност, които трябва да се спазват. Действия при съмнение за поява на заболяванята.
- Извършване на механично почистване и многократна дезинфекция на помещенията за дребни преживни животни, оборудването, транспортните средства, дворовете и улиците в и около животновъдните обекти;
- Забранява се oрганизиране на пазари и изложби на дребни преживни животни;
- Животновъдите в близките райони на заболяването непрекъснато да наблюдават животните си и при първите съмнения за заболяване веднага да сигнализират на ветеринарните власти.
- Транспортиране на ДПЖ на територията на общината, транспорт до кланици да се извършва след направен клиничен преглед и издаване на контролен лист- образец ЗХОЖ – 168 съгласно Заповед № РД-11-1925/31.07.2024г. на изпълнителния директор на БАБХ
- Кметовете и кметските наместници в срок от 3 дни да извършат разяснителни кампании сред местното население и животновъдите по места.
- Горските служители да следят за контакт между дребните преживни животни с диви животни. При случай на умрели диви животни, веднага да уведомят главния ветеринарен лекар.
- Забранява се смесването на стадата при пашуване и водопой.